Europa Zachodnia

Transpoetica: Włochy

14 grudnia 2015

 

W programie spotkania między innymi kanon poezji włoskiej XX i XXI wieku, w tym twórczość dwóch noblistów: Salvatora Quasimoda i Eugenia Montala. Rozmowę z Jarosławem Mikołajewskim – italianistą, poetą, pisarzem i tłumaczem, poprowadziła Jadwiga Miszalska – italianistka, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiersze zabrzmiały w interpretacji Macieja Półtoraka – aktora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i artysty Piwnicy pod Baranami. W spotkaniu wzięła udział także debiutująca tłumaczka Agnieszka Kurzeja.

Fotorelacja z wydarzenia.


 

Transpoetica: Portugalia

10 grudnia 2015

 

W czasie spotkania odbyła się rozmowa na temat poezji i prozy portugalskiej, w oparciu o twórczość Fernando Pessoi, José Saramago oraz Gonçalo M. Tavares. Gościem specjalnym był Wojciech Charchalis, wybitny tłumacz literatury portugalskiego i hiszpańskiego obszaru językowego. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały publikowane i niepublikowane dotąd tłumaczenia poezji Fernando Pessoi, a także wybrane prace, wyróżnione w konkursie na przekład twórczości tego autora.


 

Transpoetica: Francja

30 marca 2009

 


Na spotkaniu zaprezentowana została najlepsza poezja francuska - dawna i współczesna. Usłyszeć można było utwory takich poetów jak Villon, La Fontaine, Baudelaire, Verlaine, Rimbaud, Michaux. Utwory w języku oryginalnym recytowali studenci filologii romańskiej UJ. Przekłady czytali: Anna Warchał i Jakub Kosiniak. Wierszom towarzyszyła projekcja zdjęć. Na akordeonie zagrał Tomasz Drabina. 

Więcej informacji o wydarzeniu.


 

Transpoetica: Katalonia

29 luty 2008

 


Podczas wieczoru zaprezentowano kilka przykładów dawnej poezji katalońskiej oraz twórczość poetów współczesnych, w tym: Miquel Martí i Pol, Joan Brossa, Vicent Andrés Estellés i Salvador Espriu. Gościem specjalnym była Cinta Massip - katalońska poetka, tłumaczka i artystka sceniczna, która przy akompaniamencie muzyki w wykonaniu Immy Udiny (klarnet) recytowała wybrane wiersze najważniejszych XX-wiecznych poetów piszących w języku katalońskim.